Moderní postele z masivu za nízké ceny.

O masivním materiálu

Občas se setkáváme se zvědavými dotazy, co to vlastně je masiv. Je zajímavé, že u tak rozšířeného materiálu, jakým je dřevo, mají lidé velmi nepřesné informace a názory.

Často zkouším na svých známých schopnost rozeznat dubové a bukové dřevo "in natura", a vždy znovu jsem zaskočený jejich nejistotou. S jejich názory na to, co je pravý masiv je to podobné. Vzhledem k tomu, že jsou to často vzdělaní lidé, budu předpokládat, že všeobecná znalost problematiky "postelí z masivu" je nevelká a dovolím si poskytnout několik základních informací.

Co je masiv - neboli co je rostlé dřevo

Nejprve tvrdé dřeviny - buk, dub, javor ...

Základní formou masivního materiálu je deska z jednoho kusu dřeva. Můžeme si jí představit v šířce od 10 cm (desky řezané z kraje kmene) až do 30 - 60 cm u středových desek (těží se stromy, které mají průměr 35 až 65 cm), v délce kolem 4 metrů. Deska je posetá suky (to jsou zarostlé větve) a trhlinami, které vznikly při vysušení materiálu (během sušení klesne vlhkost dřeva z 50% na 10% a objem dřeva se zmenší o 10%). Zpočátku rovná deska se při sušení zpravidla ohne do luku nebo vrtule. Sušení trvá u buku v umělých sušárnách až dva měsíce, u dubu i dva roky (nejprve prosychá venku). V tomto masivním materiálu stále přetrvává vnitřní pnutí a nestabilita.

Masivní postel jde z takového materiálu vyrobit. Šířka prvků musí být do 20 cm, jinak jsou tvarově nestabilní. Výrobce postele si musí osobně vybrat u dodavatele perfektní desky (kterých je do 5% z celkového objemu) a určit z které se bude co vyrábět - ani tak ovšem nazabrání vysoké odpadovosti. Cena materiálu a pracnost výroby je vysoká, tímto způsobem se už v Evropě prakticky nevyrábí.

Vzhledem k tomu, že není dostatek bezvadného dřeva a proto, aby se dosáhlo úspory materiálu, suché desky (95% není bezvadných) se dále zpracovávají. Tyto desky se nejprve rozřežou na lamely (zpravidla 5 cm široké) a uvolní se tak vnitřní pnutí dřeva. Lamely se zkontrolují a případné vady jako suky a praskliny se vyřežou. Výrobce tak má k dispozici soubor různě dlouhých bezchybných lamel. Tím, že byly odstraněny všechny vady, má materiál maximální pevnost.

Pro výrobu masivního nábytku se používají panely slepené z těchto lamel (spárovky). Využívá se vlastností moderních lepidel, která zajišťují vyšší pevnost ve spoji než má samotné dřevo. Pokud se vám povede panel rozbít, praskne ve dřevě a ne ve spoji. Tak vznikne nejpevnější možný materiál z masivního dřeva - samozřejmě pevnější než původní dřevo, v kterém byly vady, které jeho pevnost oslabovaly.

Optické posouzení: panely se vyrábějí buď z dlouhých lamel nebo z krátkých hranolků. Panely z krátkých hranolků mají "parketový" vzor a jsou levnější. Ve výrobní hantýrce se jim říká napojované nebo cinkované. Panely ze stejně dlouhých lamel jsou dražší (čím delší lamely, tím vyšší cena), v hantýrce průběžka neboli průběžná lamela.

Nyní měkké dřeviny - smrk, borovice .....

Je to v podstatě podobné jako u tvrdého dřeva, jen s rozdílem, že z tohoto dřeva se neodstraňují suky. Tím je tento materiál mnohem méně pevný. Všeobecně se měkké dřevo na postele nebo jiné namáhané prvky (schody, barové pulty) nehodí, časem se opotřebuje.

Co se jen tváří jako masiv - neboli co není rostlé dřevo

Vzhledem k předchozím informacím, je vám jasné, že masiv se zpravidla skládá z jednotlivých lamel. Proto těžko najdete na velké ploše souvislou kresbu rozvinutého dřeva. V těchto případech se může jednat o dýhu nebo folii nalepenou na podkladě.

Dýha jsou tenké plátky masivního dřeva (síla 3-4mm), někdy se lepí (sešívá), aby měla podobu celomasivu. Dýha se lepí buď na dřevotřísku nebo na panely ze smrku (laťovka) nebo na papírové jádro - viz IKEA (voština). Opticky i na pohmat se jedná o dřevo, vnitřně odpovídají vlastnosti jádru materiálu.

Dřevotříska na všechny způsoby by neměla vůbec v ložnicích a hlavně dětských pokojích co dělat. Uvolňuje se z ní jedovatý formaldehyd, hlavně když je nová. Folie na dřevotřísku se vyrábějí v tiskárnách, kde se tisknou vymyšlené vzory a odstíny. Paráda je, když si nejprve koupíte dřevotřískový nábytek s názvem nějaké dřeviny a potom k tomu scháníte masiv. Marně, nějak to prostě vzorově a odstínem nepasuje.

Pokud vás zajímá něco dalšího o masivu, napište, rádi odpovíme.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode